0212 909 44 22
Para Birimi Seçimi

Yeni Enerji Etiketleri İle İlgili Bilgilendirme

Yeni Enerji Yönetmeliği Bilgilendirme Kılavuzu

Enerji etiketi nedir?

Tüketiclern ürünler hakkında doğru ve karşılaştırılabilir blgi alabilmesi için tüm üretcilerin, enerji etiketlerin hazırlaması ve ürünlerile birlkte sunması zorunludur. Avrupa Birliği ve Türkye’de yönetmeliklerde belirtilen test standartlarına göre belirlenen bilgiler sayesinde ürünlerin enerji tüketim, ses seviyesi ve kapasitesi gibi özellkleri bu enerji etketlerinde verlir.

Yeni Enerji Regülasyonu ve Yeni Enerji Etiket Geçişi

Üretciler daha az enerji tüketen, çevre dostu ürünleri geliştirmeye teşvik etmek için Avrupa Birliği’nde yayımlanan Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği uyarınca Yeni Enerji Etiketine geçiş Mart 2021 olarak planlanmıştır. Bu geçiş ile alışkın olduğumuz A+++ , A++ , A+ gibi enerji skalaları yerine A, B, C, D, E, F, G enerji skalası kullanılacaktır. Mevcut enerji etiket ölçeklendirmesine göre satılabilir en düşük enerji sınıfı buzdolabı ve derin dondurucular için A+ iken, yeni enerji etiketlerinde ölçek G (en düşük) ve A (en yüksek) arasında olup satılabilir en düşük enerji sınıfı F enerji sınıfı olacaktır. Yeni enerji etiketlerinde ayrıca QR kod yer alacaktır. Akıllı cihazlarla okutulabilecek QR kodlar sayesinde tüketciler ürünlerle ilgli daha fazla blgiye erişebileceği ürün bilgi formlarına erişebilecektir. Bu değişiklikle beraber yeni enerji etketine geçiş yapılacak olan ürün gruplarımız Derİn Dondurucu ve Buzdolabı olacaktır.

Örnek Enerji Etiketi

Yeni Enerji Regülasyonu Geçiş Detayları

Mevcut enerji etketi ile yeni enerji etiketi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Yani, mevcut enerji etiketinde A++ olan bir ürünün, yeni enerj etiketinde hangi sınıfta olacağı kesin bir ifade ile söylenemez. Çünkü yeni enerji etiketinin test yöntemleri, mevcut enerji için kabul edilen test yöntemlerinden farklıdır. Regülasyonla ilgli geçiş tarih 1 Mart 2021 olarak belirlenmiş olup, bu tarih eski etiketli modelin satış noktasına (bayilerimize) fatura edilen tarih olarak baz alınmıştır. Bu tarihten önce satış noktalarına  fatura edilen eski etketli ürünler, 1 Aralık 2021 tarhine kadar tüketcilere satışa sunabilecektir.

Yeni Enerji Etiketleri ve Açıklamaları

Buzdolabı ve derin donduruculara ait yeni tip enerji etiket örneği ve üzerindeki bilglere ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.